Program

Water Conference 2019

Conference Program 2019

Thursday, October 24

Session 1

8:00-9:00             
Registration

9:00-9:15
Opening

9:15-10:15
SPEAKER Luc Montagnier
“Water, DNA , subtle energy, and healing”

10:15-10:50  
SPEAKER Serge Kernbach

10:50-11:20
Coffee break

11:20-11:55
SPEAKER Igor Jerman
“Background mechanisms of molecular structure imprinting into water”

11:55-12:30
SPEAKER Rodolfo Fiorini

12:30-13:05
SPEAKER Everine van de Kraats
“Investigating water physics and water functionality”

13:05-14:30
Lunch

Session 2

14:30-15:30
SPEAKER Gerald Pollack
“Fourth Phase of Water: An Update”

15:30-16:05
SPEAKER Vittorio Elia
“New Physical Chemical Properties of Pure Water”

16:05 – 16:35
SPEAKER Gun Woong Bahng

16:35 – 17:05
Coffee break

17:05-18:05
SPEAKERS Anna Bacchia, Enrica Bacchia, Roman Calzaferri, Giovanna Fiore
“Consciousness: the Theatre of Being – INTUITION”

19:00
Dinner 

Friday, October 25

Session 3

9:00-9:35
SPEAKER Rupert Sheldrake

9:35-10:10
SPEAKER John Stuart Reid

10:10-10:40
Coffee break     

10:40-11:15
SPEAKER Peter Dartsch
“Beneficial effects of different waters on cultured cells”

11:15-11:50
SPEAKER Vladimir Korenbaum
“Electronic Copies of Bio-active Substances, Prepared with Water Substrate”

11:50-12:25
SPEAKER Kristen Deutschlander
“The Health Revolution – how modern water research is rewriting medical texxtbooks”

12:30-2:00
Lunch

Session 4

14:00-14:35
SPEAKER Vladimir Voeikov
“Bicarbonate solutions – non equilibrium for a very long time.”

14:35-15:10
SPEAKER Lars Olsen
“Yeast glycolysis provide strong support for Gilbert Ling’s Association-Induction hypothesis”

15:10-15:55
SPEAKERS Michiko Hayashi, Akiko Stein
“Followup studies after Masaru Emoto”

15:55-16:25
Coffee break     

16:25-17:45 
Poster capsules (3 min for each poster)

18:00-19:15
Dinner 

19:15-22:30
Poster session (with wine)

Saturday, October 26

Session 5

9:00-9:35
SPEAKER Stephanie Seneff
“Sulfate and the Glycocalyx: How exclusion zone water drives the body’s electrical system”

9:35-10:10
SPEAKER Greg Nigh

10:10-10:45
SPEAKER Antonella de Ninno

10:45-11:15
Coffee break     

11:15-11:50
SPEAKER Roberto Germano
“A possible origin of biohomochirality: interactions among water and magnetic fields?”

11:50-12:25
SPEAKER Curt Halberg

12:25-13:00
SPEAKER George Wiseman
“Brown’s Gas and Practical Applications”

13:00-13:35
SPEAKER Ernst Zurcher

13:30-14:30
Lunch   

14:30-18:00
Self-guided tour, Bad Soden
OR visit exhibits     

19:00-21:30
Banquet and best poster award

Sunday, October 27

Session 6

9:00-9:35
SPEAKER James Oschman
“Interfacial water and the quantum information field”

9:35-10:10
SPEAKER Vladimir Vyzotskii
“Undamped temperature waves and jet cavitation”

10:10-10:45
SPEAKERS Beverly Rubik, Harry Jabs
“Influences on Chiral Symmetry Breaking During Crystallization of Salts from Aqueous Solution”

 10:45-11:15
Coffee break     

11:15-12:05
SPEAKER Matthew Szydagus
“Using Supercooled Water to Detect Radiation”

12:05 – 12:40
SPEAKER Quansheng Ren
“Effects of chiral AB potential field and spin polarization on EZ and cell growth”

12:40-13:40
Lunch

Session 7

13:40-14:15
SPEAKER C.N. Yee
“Large-scale structure formation in ionic solution and its role in electrolysis and conductivity”

14:15 – 14:50
SPEAKER Arjun Raman
“Water, RNA and the Essence of Life”

14:50-15:10
Poster winner talk

15:10 – 15:30
Closing

 

© Water Conferece 2019
on the Physics, Chemistry and Biology of Water

contact

info@waterconf.org

+1 (833) 207-0777

Water Conference Org
P.O. Box 390619
Omaha, NE 68139-0619